Skip to content
Official Notice Board (ONB)
Race Info
Former Results
Registration 2023
Invitation and NOR 2024
About the Team Cup
Photos
Videos
Search for:
Search
Skip to content
Official Notice Board (ONB)
Race Info
Race Documents 2023
Race Area and Race Course OTC2023
Umpires 2023
Weather Forecast
Former Results
Entries and Results 2023
Optimist Team Cup 2023 Final results
Optimist Team Cup 2023 Stage 2 Gold and Silver RR1
Optimist Team Cup 2023 Qualification Stage
Entries Optimst Team Cup 2023
Results 2022
OTC 2022 Round Robin 1
OTC 2022 Qualification Stage Leaderboard, after 8/9 Races
OTC 2022 Qualification Stage Leaderboard after RR1
Results 2021
OTC 2021 Qualification Stage Leaderboard, 11 Races RR 1
OTC 2021 Qualification Stage Leaderboard, 15 Races RR1 complete
OTC 2021 Qualification Stage Leaderboard after 24 Races
OTC 2021 Round Robin 1
OTC 2021 Round Robin 2
Results 2019
OTC 2019 Round Robin 1
OTC 2019 Round Robin 2
OTC 2019 Qualification Stage Leaderboard
OTC 2019 Races Gold and Silvergroup
OTC 2019 Leaderboard Gold and Silver group
OTC 2019 Final results
Results 2018
2018 Complete
2018 Finals
Gold and Silver group
Gold/Silver Leaderboards
Gold and Silver group races
Qualification 2018
QF 2018 Races
QF 2018 Leaderboard
QF2018 Race Matrix
Results 2017
Results 2017 – Races
Results 2017 – Leaderboard
Results 2017 – Finals
Results 2016
Pairing list 2016 OTC
Results 2016 – Races
Results 2016 – Race Matrix
Results 2016 – Leaderboard
Results 2016 – Finals
Results 2015
Pairing list 2015 OTC
Results 2015 – Races
Results 2015 – Race Matrix
Results 2015 – Leaderboard
Results 2015 – Finals
Results 2014
Results 2014 – Races
Results 2014 – Race Matrix
Results 2014 – Leaderboard
Results 2014 – Finals
Registration 2023
E-Mail Registration 2023
Online registration 2023
Invitation and NOR 2024
About the Team Cup
General Information
Location
Winning combinations
Former Winners
Photos
Photos Opti Team Cup 2023, teams and umpires
Photos Opti Team Cup 2023, race action
Photos – Past Events
Photos Opti Team Cup 2021, teams and umpires
Photos Opti Team Cup 2021, racing action
Photos Opti Team Cup 2019, day 2
Photos Opti Team Cup 2019, day 1
Photos Opti Team Cup 2018
Photos Opti Team Cup 2017
Optimist Team Cup 2017 final day
Optimist Team Cup 2017 selection
Optimist Team Cup 2017 price giving ceremony
Photos Opti Team Cup 2016
Optimist Team Cup 2016 selection
Photos Opti Team Cup 2015
Optimist Team Cup 2015 selection
OTC 2015 Opening Ceremony
Optimist Team Cup 2015 day 2/Part 1
Optimist Team Cup 2015 day 2/Part 2
Photos Opti Team Cup 2014
Photos Opti Team Cup 2013
Photos Opti Team Cup 2012
Photos Opti Team Cup 2011
Photos Opti Team Cup 2010
Photos Opti Team Cup 2006
Photos Opti Team Cup 2005
Videos
Videos OTC 2019
Videos OTC 2018
Videos OTC 2017
Videos OTC 2016
Videos OTC 2015
Search for:
Search
Home
Race Info
Participants 2017
Participants 2017
Team
Team
1
Netherlands
NED
2
Finland
FIN
1a
Ties Wijbinga
NED 3323
2a
Ellen Ormio
FIN 1140
1b
Olivier Jaquet
NED 3255
2b
Samuel Rikala
FIN 1097
1c
Jacobine Leemhuis
NED 3310
2c
Henrik Puolakka
FIN 1144
1d
Adriaan Ouwerkerk
NED 3234
2d
Kim Oskar Godenhjelm
FIN 1099
2e
Joel Kiiski
FIN 935
3
USA 2 LISOT Black
USA 2
4
Ireland
IRL
3a
Vanessa Lahrkamp
USA 21942
4a
Harry Twomey
IRL 1587
3b
Margaux Cowles
USA 19630
4b
Rory O'Sullivan
IRL 1582
3c
Samara Walshe
USA 19971
4c
Luke Turvey
IRL 1460
3d
Jack Solmo
USA 18509
4d
Rian Geraghy McDonell
IRL 1588
3e
Griffin Gigliotti
USA 7444
5
Germany/DODV
GER
6
Poland
POL
5a
Cosima Schlüter
GER 1173
6a
Agnieszka Pawlowska
POL 1947
5b
Johanna von Lepel
GER 13428
6b
Jeremi Szczukowski
POL 1758
5c
Jakob Gauger
GER 13470
6c
Szczepan Damasiewicz
POL 1674
5d
Fridolin Rothe
GER 13564
6d
Mateusz Gwozdz
POL 2071
5e
David Buchler
GER 1014
6e
Ludwik Grzelak
POL 1879
7
Norway
NOR
8
Team PYC
PYC
7a
Jens Kaastad Ørjavik
NOR 3849
8a
Kjell Semmer
GER 13535
7b
Cornelia Fure
NOR 3917
8b
Niklas Kühling
GER 11234
7c
Sverre Langaas-Holt
NOR 3922
8c
Leonie Oncken
GER 12684
7d
Julia Jacobsen
NOR 3890
8d
Merlin Friedrich
GER 12952
8e
Romeo Grobe
GER 1225
9
Denmark
DEN
10
USA 1 LYC
USA 1
9a
Malthe Ebdrup
DEN 8583
10a
Stephan Baker
USA 20797
9b
Anders Vesterholm-Lavesen
DEN 8580
10b
Connor Boland
USA 22282
9c
Jens-Christian Dehn-Toftehøj
DEN 8557
10c
Sara Schuman
USA 21758
9d
August Bredtoft
DEN 8555
10d
Jack Redmond
USA 22280
9e
Johan Ødum
DEN 8480
10e
Lauren Hamilton
USA 21419
11
Sweden
SWE
12
Russia
RUS
11a
Rasmus Granzin
SWE 4693
12a
Alexandra Lukoyanova
RUS 101
11b
Hugo Liljegren
SWE 4720
12b
Dmitry Lazdin
RUS 169
11c
Simon Granath
SWE 4730
12c
Viktoria Liksanova
RUS 42
11d
Albert Norlén
SWE 4718
12d
Grogory Koval
RUS 5085
11e
Alexander Baudin
SWE 4735
13
Turkey
TUR
14
Israel
ISR
13a
Asli Akbeniz
TUR 9004
14a
Alika Bochkaryov
ISR 301
13b
Kuzey Kumlali
TUR 9020
14b
Bar Friedrich
ISR 308
13c
Fahrican Tatlican
TUR 9007
14c
Uriel Amouyal
ISR 313
13d
Mehmet Berke Erdogan
TUR 9012
14d
Nia Khoury
ISR 300
15
Italy
ITA
16
Great Britain
GBR
15a
Edoardo Bocale
ITA 8624
16a
Juika Staite
GBR 6300
15b
Nina Ghirelli
ITA 8942
16b
Emily Mueller
GBR 6304
15c
Alberto Chersoni
ITA 8946
16c
Ella Lance
GBR 6113
15d
Camillaq Ivaldi
ITA 8945
16d
Mathias Potter
GBR 6145
15e
Lorenzo Pezzilli
ITA 8955
Comments are closed.