Former Winners

As far as additional information is available on this web site about the respective winner teams, this information can be obtained by clicking on the team pictures

2012: Team Netherlands2013: Team Italy2014: Team Poland 
Scipio HoutmanLuca ValentinoBarbara Dzik
Stijn Paardekooper
Elisabetta FedeleJakub Golebiowski
Esmee van DrielenArianna Passamonti
Pawel Abramowicz
Olin HoutmanLorenzo BassuMichal Krasodomski
Eefje NissenGuido GallinaroFilip Szmit
189_1489©_GLAVE_HST8862_(C)_STEINWEG_2242014_(C)_GLAVE_&_STEINWEG
2008: Team Russia2009: Team Turkey2010: Team USA2011: Team Germany
Chekh CristianBora Olcav
Alexandra Del BelloMarvin Frisch
Dmirtry TretyakovMehmet Turkmen
Drew Gallagher
Gwendal Lamay
Daniil Banayan
Mustaf s. BirinciogluTy IngramIngmar Vieregge
Vladimir EfimevskiyTnju Okan MndalinciWill LogueDaniel Hamann
Alexander MoskvichevSelim HekimogluJack ParkinHenry Peters
Potsdamer Yachtclub Berlin, PYCPotsdamer Yachtclub Berlin, PYC
2004: Team Poland2005: Team Italy2006: Team Germany2007: Team Poland
Kacper ZieminskiRuggero TitaJulian Autenrieth
Maciek Maskiewicz
Lukasz PrzybytekLeonardo Dubbini
Jens MartenAgata Barwinska
Jacek SierzputowskiOliviero VitaliEike JacobsSara Piasecka
Mateusz KolataFilippo RocchiniFabian KaskeDamian Pietruszewski
Dominik BuksakCamilla MarinoSvenja WegerJedrek Szafkowski
18th. Internationales Opti-Teamrace 2005Sieger Team Italien080_5516
2001: Russia – Rautu2002: Team Poland2003: Team Russia2004: Team Poland
Maxim Sheremetier
Daria AbramowiczIgor LisovenkoKacper Zieminski
Ivan Petrov
Tomasz JanuszewskiCitor SeregzkinLukasz Przybytek
Oleg KuzminKarol JaczkowskiVladimir ChausJacek Sierzputowski
Serguei Avdonin
Borys BedelekAndrei ZgeleznovMateusz Kolata
Serguei KataevKacper ZieminskiAleksandre OvsiannikovDominik Buksak
1997: Denmark WC Team1998: Denmark1999: Poland2000: Italy – WC Team
Mads EblerMads EblerKamil BadkowskiLuca Dubbini
Kasper KirkKasper Kirk
Tomek FrydrychowiczCarlo de Paoli
Anders LaugesenAnders Laugesen
Karol GorskiSaverio Ramirez
Janus Münster-Swendsen
Emil T. NielsenMichal MaskiewiczVincenzo Sicignano
Peter UlrikkeholmMax RohdePatryk PiaseckiFabio Zeni
1992: Denmark – Dansk
Sejlunion
1994: Denmark
WC Team
1995: Norway
WC Team
1996: Slovenia WC and
EC Team
Jan Ussing AndersenNiklas HolmJo Richard AsvangTanja Carman
Morten AndersenKasper KolendaSiren Soot-SundbyTina Celigoj
Sune FosgaardHenrik KnudsenJonas Beyer Stromquist
Karlo Hmaljak
Peter HansenJonas WarrerMats Wang-HansenMitja Nevecny
Morten UlrikkeholmJure Zbogar
1988: Germany I1989: Germany II1990: Germany I1991: Italy Zona 2
Niklas GansaugeJörg GieslerNikolaus MattigDavid di Maio
Dennis KuhlmannNikolaus MattigMichel RöderFercicia Meringolo
Nikolaus MattigMichel RöderFlorian SpalteholzM. Piccinetti

Max Sendter-VölderndorffFelix TonneFelix TonneNicola Pregliasco
Claudia Tosi

Leer Folie Winners

 

 

 

Comments are closed

  • Hosted by